Zastosowanie suszarni drewna w przemyśle drzewnym i meblarskim

Suszarnia jest to obiekt wyposażony w system urządzeń służących do suszenia drewna przy wykorzystaniu mocy cieplnej oraz energii elektrycznej. Po umieszczeniu wsadu w wyznaczonej przestrzeni załadowczej/użytkowej w komorze suszarniczej następuje proces obróbki termicznej drewna, prowadzony przez komputer sterujący, który dobiera i reguluje odpowiednie parametry/warunki wewnątrz komory w zależności od rodzaju i grubości suszonego materiału oraz pożądanej wilgotności końcowej.

Prowadzenie nowoczesnego tartaku, oferującego drewno budowlane, tarcicę, drewno kominkowe i opałowe, wiąże się z kompleksową obsługą klientów. Właściwe przygotowanie drewna do sprzedaży stanowi podstawę udanej współpracy z odbiorcami indywidualnymi i przemysłowymi. Suszenie drewna to dosyć czasochłonny etap przygotowania do dalszej obróbki. Firmy z branży drzewnej najczęściej decydują się na zakup własnej suszarni drewna. Pozwala to na skrócenie czasu oczekiwania na drewno dla klientów i zapewnienie najlepszej jakości oferowanych produktów

Również drewno do produkcji własnych gotowych wyrobów drewnianych, np. mebli, powinno być wysuszone do odpowiedniej wilgotność, aby mogło być użyte w późniejszym procesie produkcyjnym oraz zapewnić późniejszemu użytkownikowi odpowiednie właściwości użytkowe wyrobu.

Innym zastosowaniem suszarni jest suszenie drewna kominkowego. Uzyskanie właściwych parametrów drewna, jest ważne przy sprzedaży dla indywidualnych odbiorców. Palenie drewnem o zbyt dużej wilgotności jest mało ekonomiczne, gdyż jego kaloryczność jest znacznie mniejsza. Używanie mokrego drewna może również spowodować zanieczyszczenie kominka smołą i sadzą. Na powierzchni wilgotnego drewna rozwijają się grzyby. Mogą one powodować wiele groźnych chorób (np. grzybice układu oddechowego, alergie czy astmę oskrzelową).

Dlaczego warto suszyć drewno w suszarni ?


Drewno używane do produkcji mebli i w budownictwie oraz drewno kominkowe powinno charakteryzować się wilgotnością techniczną pomiędzy 8 a 20%. Wilgotność ma ogromny wpływ na to, jak drewno będzie zachowywać się w dalszym procesie obróbki. Metoda suszenia powinna być dobrana do jego rodzaju, grubości oraz wilgotności początkowej, natomiast pożądana wilgotność końcowa w zależności od późniejszego jego przeznaczenia. Osiągnięcie takich precyzyjnych parametrów możliwe jest dzięki zastosowaniu odpowiednio wyposażonej suszarni do drewna oraz automatyki sterującej i zawartych w niej programów suszenia.

Odpowiednie wyposażenie suszarni (https://www.ventech.pl/wyposazenia/) pozwala na uzyskanie pożądanych parametrów suszonego materiału oraz uzyskanie optymalnego czasu suszenia. W przypadku palet i innych materiałów opakowaniowych, pozwala na wykonanie procesu termicznej obróbki IPPC (ISMP15) i uzyskanie odpowiedniego certyfikatu umożliwiającego handel takimi produktami.

Wyposażenie suszarni oferowane przez VENTECH, to elementy mechaniczne oraz urządzenia elektroniczne, które sterują pracą elementów mechanicznych i innych.

Podstawowe elementy mechanicznego wyposażenia suszarni to:

– Wentylatory suszarnicze – dzięki odpowiednio dobranym parametrom wydajności i ciśnienia, zapewniają właściwy przepływ powietrza opływającego suszony materiał. Ich aluminiowe wykonanie zapewnia odporność na warunki panujące w suszarni, co przekłada się na długą żywotność.

– Grzejniki bimetaliczne – są projektowane indywidualnie w zależności od rodzaju i wielkości wsadu w suszarni, tak aby dostarczały odpowiednią moc grzewczą potrzebną dla prawidłowego suszenia. Medium grzewcze to gorąca woda lub para wodna.

– Kominki wentylacyjne – dachowe lub ścienne, z przepustnicami, sterowane za pomocą siłowników elektrycznych. Są odpowiedzialne za pozbywanie się wilgoci (w postaci pary wodnej), odprowadzając ją na zewnątrz suszarni.

– Brama podnośno-przesuwna – dzięki swojej konstrukcji umożliwia załadunek na całej szerokości suszarni, nawet do 13m. Zapewnia również bardzo szczelne zamknięcie, dzięki technologii osadzenia bramy na specjalnych dociskach. Mechanizm podnośno-przesuwny podnosi bramę z docisków i umożliwia przesunięcie jej po szynie jezdnej na bok, udostępniając całą przestrzeń załadowczą suszarni.

Elementy elektronicznego wyposażenia suszarni

tj. elementy systemu sterowania suszarnią (szafa sterownicza ze sterownikiem oraz czujniki pomiarowe parametrów w suszarni) sterują procesem suszenia, doprowadzeniami medium grzewczego i nawilżającego, sterowanymi za pomocą odpowiednich zaworów. Sterują również pracą wentylatorów, ich włączaniem i pracą rewersyjną, oraz obracaniem przepustnic w kominkach wentylacyjnych za pomocą siłowników elektrycznych. Odpowiednie sondy wbite w różnych punktach wsadu mierzą wilgotność w suszonym materiale, natomiast bezobsługowe czujniki klimatu mierzą wilgotność i temperaturę powietrza wewnątrz suszarni. W przypadku termicznej obróbki palet, opakowań drewnianych, występuje dodatkowo certyfikowany termometr mierzący temperaturę wewnątrz rdzenia drewna. System sterowania jest prosty w obsłudze, posiada czytelny i przyjazny panel sterujący, daje również możliwość zdalnego, bezpiecznego, szyfrowanego podglądu oraz sterowania z dowolnego komputera czy smartfona za pomocą Internetu.

Czy warto wybudować/zaadoptować suszarnię drewna we własnym zakresie?


W obecnych czasach, przy ogromnym wzroście cen materiałów produkcyjnych (w latach 2021-2022), ceny kompletnych aluminiowych komór suszarniczych poszybowały bardzo mocno w górę. Wobec tego, alternatywą dla zakupu kompletnej suszarni jest wybudowanie lub zaadoptowanie istniejącego obiektu, a następnie należy zapewnić odpowiednie wyposażenie suszarni dla takiej komory. Specjaliści Ventech oferują w takim przypadku pomoc techniczną w doborze odpowiednich urządzeń takich jak: wentylatory suszarnicze, grzejniki, kominki, sterowanie automatyczne, bramy suszarnicze, dźwigary wentylatorów, układ wentylacyjno-grzewczy „Delta”, zawory, siłowniki, armatura grzewcza i inne potrzebne do prawidłowego prowadzenia procesu suszenia elementy.

Drewno jest naturalnym, ekologicznym i wartościowym materiałem. Przed użyciem do produkcji finalnego wyrobu drewno powinno być jednak odpowiednio przygotowane i wysuszone. Warto więc tutaj zaufać profesjonalistom w tej dziedzinie.

Dodaj komentarz