Drewno, jakiego używa się do produkcji europalet, doskonale nadaje się do celów, do których zostało przeznaczone. Wytrzymałe, a przy tym stosunkowo lekkie, zapewnia właściwą nośność dla ładunku, który zostanie umieszczony na europalecie. Jednak dla zapewnienia gotowemu wyrobowi właściwych cech, konieczne jest przeprowadzenie procesu produkcji w taki sposób, aby mógł on zostać zwieńczony odpowiednim certyfikatem w zakresie spełnienia międzynarodowych wymogów fitosanitarnych, dotyczących materiałów opakowaniowych (IPPC) (ISPM15)
Jak sprawić, by paleta została dopuszczona do obrotu?
W przypadku transportu jakichkolwiek materiałów na europalecie, firmy transportowe powinny upewnić się, że palety są bezpieczne pod kątem mikrobiologicznym. To znaczy, czy wewnątrz drewna nie doszło do rozwoju drobnoustrojów. Proces termicznej obróbki zapobiega rozprzestrzenianiu się tych szkodników. Zbita z desek paleta powinna w finalnym etapie produkcji przejść przez suszarnie do palet – czyli specjalne komory, w których odbywa się termiczny proces niszczenia drobnoustrojów w rdzeniu drewna. Po wykonaniu takiego procesu, system sterujący suszarnią udostępnia specjalny protokół do wydruku, potwierdzający wykonanie termicznej obróbki fitosanitarnej. Same palety można wtedy oznakować specjalnym znakiem IPPC. Firma, która posiadanie taką suszarnię do palet może wystąpić do
Instytutu Technologii Drewna o wydanie specjalnego certyfikatu umożliwiającego produkcję i znakowanie takich palet oraz dopuszczenie ich do handlu międzynarodowego.
Suszarnie do palet - dlaczego warto je mieć?
Nie tylko producenci palet, ale również firmy logistyczne z pewnością zyskają na zakupie suszarni do palet. Posiadanie własnej suszarni uniezależnia od konieczności zakupu nowych palet jak również korzystania z suszenia usługowego, które generuje nie małe koszty (logistyczne i inne), biorąc pod uwagę bardzo dużą ilość palet zużywaną każdego dnia w transporcie międzynarodowym. Suszarnie do palet będące własnością firmy logistycznej pozwolą na znaczące zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych, co finalnie wpływa na zwiększenie możliwości rozwoju firmy.
Jak działa suszarnia?
Suszarnie do palet to specjalne komory, które generują ciepło o odpowiedniej temperaturze, pozwalającej na rozgrzewanie rdzenia europalet. Właściwa temperatura, ok. 56-60°C, utrzymywana stale przez około 30 minut pozwala na zlikwidowanie większości drobnoustrojów, a tym samym poprawę stanu higieny palety. Posiadanie suszarni w firmach zajmujących się obrotem towarem na paletach, jest uzasadnione również ze względu na konieczność częstego dosuszania palet w celu zlikwidowania w nich potencjalnych drobnoustrojów. Paleta należy do opakowań drewnianych, które według obowiązujących przepisów prawa muszą posiadać stosowny certyfikat (IPPC) (ISPM15).
Suszarnia do palet stosowana w dużych przedsiębiorstwach to sposób na to, aby minimalizować koszty niezbędne do prowadzenia biznesu, poprzez rezygnację z usług suszenia w zewnętrznych przedsiębiorstwach. Coraz więcej firm transportowych decyduje się na to rozwiązanie, co jest bardzo korzystną inwestycją.