W co należy wyposażyć efektywnie działającą suszarnię?

 • Post author:
 • Post category:Blog

Warto pamiętać o tym, że aby suszenie przebiegało nie tylko odpowiednio szybko, ale i bez większych zakłóceń, oraz przynosiło oczekiwane rezultaty w zakresie suszonego materiału, suszarnie muszą zostać wyposażone w odpowiednie urządzenia, pozwalające na sprawne wykonanie tego procesu. Technologia ciągle się rozwija, więc dziś w suszarniach jest bardzo dużo możliwości zastosowania nowoczesnych i efektywnie działających urządzeń.

Odpowiednie wyposażenie suszarni - dlaczego jest tak ważne? Alternatywa dla kompletnej suszarni.

Nie zawsze, z różnych powodów, możliwy jest zakup kompletnej suszarni. Alternatywą w tym przypadku może być przeznaczenie pod suszarnię posiadanego lub wybudowanego we własnym zakresie pomieszczenia i jego kompletne wyposażenie w niezbędne urządzenia suszarnicze. Jest to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej mniejszych firm lub indywidualnych przedsiębiorców potrzebujących miejsca do suszenia tarcicy. Warto również zaznaczyć, że kupując wyposażenie suszarni, nie ma konieczności ponoszenia tak dużych wydatków, jak w przypadku zakupu gotowej, kompletnej, wykonanej głównie z aluminium i materiałów nierdzewnych suszarni, na co nie zawsze stać mniejsze firmy na początku swojej działalności.

Jak wyposażyć profesjonalną suszarnię?

Funkcjonalna suszarnia musi być odpowiednio wyposażona. Istnieje wiele urządzeń, które mogą stanowić wyposażenie suszarni, jednak najważniejsze i absolutnie podstawowe elementy, które muszą się znaleźć w takim miejscu to:

 • wentylatory suszarnicze – najlepiej sprawdzają się te wykonane z aluminium, nadające się do pracy w wysokich temperaturach i przy dużej wilgotności oraz zapyleniu powietrza;
 • grzejniki bimetaliczne ze względu na swoją konstrukcję mają bardzo wysoką wydajność grzewczą doskonale sprawdzą się w suszarniach. Wykonane są z rur żebrowanych o dużej powierzchni grzewczej;
 • kominki wentylacyjne (aluminiowe, ścienne lub dachowe), które mogą być sterowane ręczne bądź przy pomocy siłownika elektrycznego;
 • dźwigary wentylatorów – najczęściej umieszczane są nad stropem pozornym, przyjmując postać odpowiednio opracowanego układu.
 • system/układ Delta – alternatywa dla wyposażenia ze stropem pozornym
 • instalacja natrysku/nawilżania (dla tarcicy)

W suszarni stosowane są dwa typy sterowania:

 • automatyczny system sterowania VENTECH VT200 – odpowiedzialny za przebieg procesu suszenia, uwzględniający typ
  suszonego materiału. Posiada zdalnym dostęp i obsługę przez Internet.
 • sterowanie pół-automatyczne – sterowanie „ręczne” wg nastaw indywidualnych użytkownika

  Zakup elementów wyposażenia suszarni może obejmować również inne elementy takie jak bramy, dźwigary wentylatorów, konstrukcje Delta, zawory, przewody, sondy, siłowniki, pomieszczenia techniczno-serwisowe oraz inne konieczne w efektywnym procesie suszenia.