suszarnie do gipsu

Suszarnie do gipsu

\\ Suszarnie do gipsu i dojrzewalnie betonu

Gips i beton to jedne z najczęściej używanych materiałów do produkcji elementów budowlanych. Stosuje się je w zasadzie w każdych obiektach budowlanych. Trwałość i jakość tych materiałów jest uwarunkowana ich dokładnym wyschnięciem. Przyspieszeniu tego procesu służą przemysłowe suszarnie do betonu i gipsu tj. do elementów, wyrobów z gipsu i betonu.

Proces wiązania i twardnienia betonu czy gipsu nazywamy jego dojrzewaniem. Czas, jaki musimy przeznaczyć na dojrzewanie tych wyrobów jest zależny od mieszanki, składników, a także od temperatury i wilgotności otoczenia. Decydując się na rozwiązanie, jakim są suszarnie do gipsu (produktów gipsowych) czy dojrzewalnie do betonu (produktów betonowych), mamy gwarancję, że proces suszenia, dojrzewania tych materiałów nastąpi szybciej. Tym, co o tym decyduje jest odpowiednia i kontrolowana temperatura, a także przepływ powietrza i kontrola wilgotności panującej w komorze.

Suszenie gipsu polega przede wszystkim na ogrzaniu powietrza w komorze do odpowiedniej temperatury i zapewnieniu cyrkulacji tego powietrza oraz odprowadzenia z niego wilgoci. Ciepłe powietrze, jakie wytwarza się w komorze krąży po niej, osuszając wkład. Temperatura w komorze jest systematycznie podnoszona, co pozwala na równomierne osuszanie, zapobiega pękaniu. Dojrzewalnie betonu pozwalają nam na zautomatyzowanie procesu wysychania i twardnienia materiału. Automatycznie kontrolowany jest poziom wilgotności w komorze, a w razie jej spadku poniżej odpowiedniego poziomu, zostaje ona automatycznie podniesiona poprzez zraszanie. Suszarnie do gipsu znacznie ułatwiają prawidłowe przeprowadzenie całego procesu.

Dojrzewalnie betonu pozwalają na wyeliminowanie zewnętrznych czynników, które mogłyby w jakikolwiek sposób zakłócić wiązanie i twardnienie betonu i gipsu. Takie warunki wpływają korzystnie na przyspieszenie i usprawnienie procesu utwardzania betonu i gipsu.
Odpowiednie suszenie betonu i gipsu pozwala na znaczne zwiększenie wytrzymałości i trwałości produktu, a także na ujednolicenie jego koloru. Dzięki temu np. producent kostki brukowej może zaoferować klientom kostki o jednolitym odcieniu i doskonałej trwałości i jakości.

Suszarnia typu SECOVENT do suszenia elementów gipsowych, ceramicznych

Suszarnia do gipsu

Przykładowe typy komór przystosowanych do suszenia gipsu, betonu, ceramiki itp..

Typ suszarni SECOVENT-1 /5,5x2,6x2/ SECOVENT-1 /6x2x2/ SECOVENT-1 /11x2,6x2,2/ SECOVENT-2 /7x3x2,5/
Długość [m] wewn.//załadowcza 5,5 // 5,4 6,0 // 5,9 11,0 // 10,9 7,0 // 6,9
Szerokość [m] wewn.//załadowcza 2,6 // 1,6 2,0 // 1,1 2,6 // 1,6 3,0 // 1,9
Wysokość [m] wewn.//załadowcza 2,0 // 1,9 2,0 // 1,9 2,2 // 2,1 2,4 // 2,3
Przestrzeń załadowcza [m3] 16 m³ 12 m³ 37 m³ 30 m³
Ilość suszonego materiału w zależności od gabarytów (szt.)
Moc grzewcza zainstal. [kW] dobierana indywidualnie dobierana indywidualnie dobierana indywidualnie dobierana indywidualnie
Moc elektryczna [kW] 4 x 0,55kW 6 x 0,37 kW 8 x 0,55 kW 5 x 0,75 kW
Rodzaj bramy 1-skrzydłowa (1,7 x 1,92) 1-skrzydłowa (1,2 x 1,92) 1-skrzydłowa (1,7 x 1,92) 1-skrzydłowa (2,0 x 2,4) lub 2-skrzydłowa na 7m (2x 3,4 x 2,4)

Opcje sterowania suszarnią do gipsu i betonu

Sterowanie automatyczne

System sterowania suszarnią

SYSTEM STEROWANIA – AUTOMATYCZNY poprzez STEROWNIK typu ANSTER

umieszczony w szafie sterowniczej, gdzie znajdują się również elementy elektryczne, zabezpieczenia, styczniki. Na podstawie pomiarów wilgotności i temperatury powietrza wewnątrz komory suszarniczej oraz ustalonych nastaw czasowych prowadzi proces suszenia. Program prowadzący proces suszenia układany jest indywidualnie w oparciu o konsultacje z Klientem oraz zgodnie ze specyfiką suszonego materiału.

Sterowanie manualny

szafa z panelem recznego sterowania

STEROWANIE – MANUALNE

obsługiwane poprzez sterowanie z szafy elektrycznej za pomocą panelu manualnego sterowania.

Umożliwia:

 • załączanie wentylatorów, regulację przepustnic w kominkach, otwieranie zaworu grzania i załączanie spryskiwaczy (jeśli są zainstalowane)
 • pomiar i odczyt (i ewentualną regulację) temperatury i wilgotności panującej wewnątrz komory suszarniczej

Suszarnie do betonu i gipsu - przykładowe realizacje

Ceny suszarni zależne są od ich wymiarów i wyposażenia, które z kolei dobrane są do rodzaju i ilości materiału przeznaczonego do suszenia, a w szczególności do ilości wody potrzebnej do odparowania. Cennik obejmuje suszarnie dla wyrobów z gipsu czy betonu np. płytek gipsowych elewacyjnych, kostek brukowych, ceramicznych izolatorów, płytek betonowych. W suszarniach można suszyć wszelkie wyroby wytworzone z tych materiałów. O rezultatach procesu suszenia lub dojrzewania decyduje nie tyle szybkość schnięcia, co właściwa regulacja temperatury, w jakiej dochodzi do schnięcia. Zbyt wysoka temperatura może przyczynić się do zbyt szybkiego, ale powierzchownego wyschnięcia, a w efekcie do niskiej trwałości materiału i podatności na pękanie. Zbyt niska temperatura natomiast mogłaby wpłynąć na bardzo długi okres wysychania, również wpływający na jakość materiału. Dzięki suszarni, temperatura jest stale kontrolowana i regularnie podnoszona dla uzyskania najlepszego efektu. Istotne znaczenie ma też właściwe odprowadzenie wilgotnego powietrza powstającego przez parowanie suszącego się wsadu.

Od elementów wytworzonych z betonu czy gipsu wymagamy trwałości i wytrzymałości na zewnętrzne czynniki niszczące, takie jak temperatura czy wilgotność. O tym, czy materiał-wyrób będzie odporny i będzie służył przez długie lata decyduje właśnie proces wiązania i dojrzewania zanim zostanie wykorzystany do celów użytkowych. Jest to najważniejszy proces w produkcji elementów z betonu czy gipsu.

ZAPYTAJ O OFERTĘ

  Imię i Nazwisko*
  Nazwa firmy

  Temat
  Wiadomość*


  *-pola wymagane