Wentylatory suszarnicze – co warto o nich wiedzieć?

System wentylacyjny to niezwykle ważny element wykorzystywany w suszarniach w poszczególnych sektorów gospodarki. W zależności od potrzeby, odpowiednio dobrane urządzenia wentylacyjne, potrafią poprawnie sterować cyrkulacją powietrza. Zapewniają one zawsze równomierny transport gorącego powietrza po danej przestrzeni roboczej suszarni. Korzystanie z wentylatorów suszarniczych jest konieczne wówczas, gdy w grę wchodzi eliminacja wilgotności z poszczególnych suszonych produktów. Obecnie urządzenia te są powszechnie wykorzystywane w przemyśle drzewnym, ceramicznym, spożywczym oraz rolniczym. Wiele przedsiębiorstw nie wyobraża sobie sprawnego funkcjonowania swoich suszarń bez dobrych wentylatorów. Czym charakteryzują się te urządzenia oraz jakie są ich zalety?

Wentylator suszarniczy – budowa i zastosowanie

Wentylatory suszarnicze to niezawodne urządzenia, dzięki którym proces suszenia wielu produktów przebiega szybko, sprawnie oraz bez jakichkolwiek zakłóceń. Wysokiej jakości wentylatory potrafią działać niezawodnie nawet w temperaturze 100°C (przy specjalnym wykonaniu również wyższych +120°C, +130°C) oraz wówczas, gdy wilgotność utrzymuje się na poziomie 100 procent. Urządzenia te składają się z:

 • obudowy aluminiowej – która to pozwala na kierowanie strumienia powietrza we właściwym kierunku
 • wirnika aluminiowego – który składa się z piasty oraz umieszczonych na niej specjalnie wyprofilowanych łopatek. Specjalny profil łopatki umożliwia ich pracę rewersyjną
 • silnika elektrycznego – dzięki któremu możliwa jest praca wentylatora

Oferowane na rynku wentylatory są skonstruowane w taki sposób, że potrafią działać niezawodnie nawet w bardzo ekstremalnych warunkach. Zapewniają one zawsze właściwą cyrkulację powietrza, a ponadto potrafią odprowadzać z pomieszczenia lub doprowadzać do niego gorące powietrze. W połączeniu, z innymi urządzeniami grzewczymi, każdy wentylator suszarniczy potrafi równomierne rozprowadzać powietrze w obiekcie, w którym się znajduje.

Obecnie urządzenia te są powszechnie wykorzystywane w komorach suszarniczych, do suszenia różnego rodzaju produktów. Najczęściej można je spotkać w:

 • suszarniach do drewna
 • suszarniach do palet
 • suszarniach do gipsu
 • suszarniach do cegieł
 • suszarniach do ziół
 • suszarniach do grzybów
 • suszarniach do karmy
 • suszarniach płodów rolnych

Istotne zalety wentylatorów suszarniczych

Te niezawodne podczas użytkowania urządzenia potrafią działać przez długi czas bezawaryjnie w bardzo trudnych warunkach środowiskowych, takich jak wysoka temperatura, wysoka wilgotność powietrza oraz agresywne środowisko komory suszarniczej. Są one wykonane z solidnych oraz wysokogatunkowych materiałów, takich jak aluminium, dzięki czemu wykazują bardzo wysoką odporność na działanie wielu szkodliwych czynników.

Urządzenia te posiadają odpowiednio wyprofilowaną obudowę, która pozwala na kierowanie strumieniem powietrza w jak najbardziej efektywny sposób.

Do istotnych zalet wentylatorów suszarniczych można zaliczyć:

 • generowanie niewielkiego hałasu przy jednoczesnej dużej wydajności urządzeń
 • wysoką efektywność suszenia poszczególnych produktów
 • solidne wykonanie
 • bezawaryjność
 • niezawodność

Wentylatory do suszarni pracują bardzo cicho, a to w dużym stopniu wpływa na niski hałas w otoczeniu obiektu, w którym są zainstalowane.

Wentylatory do suszarni w bogatej ofercie

Obecnie urządzenia te są powszechnie dostępne na rynku. Poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą prędkością, mocą i wydajnością, oraz z jakich materiałów są wykonane.

Sprawdzonym wyborem są wentylatory suszarnicze typu WOR. Są one zbudowane z aluminiowej obudowy, aluminiowego wirnika oraz wysokiej jakości silnika elektrycznego. Ten niezawodny sprzęt potrafi pracować w temperaturze do +100°C, jak również wyższej. Silniki wentylatorów są w wykonaniu 3-fazowym, w klasie izolacji H, 1400obr./min i umożliwiają opcjonalnie podłączenie falownika. Sama instalacja i obsługa wentylatora jest bardzo prosta.

Decydując się na zakup takich urządzeń, warto wziąć również pod uwagę wielkość pomieszczenia suszarni, w którym będą pracowały, od tego zależy ich prawidłowy dobór, biorąc pod uwagę odpowiednią potrzebną sumaryczną wydajność oraz wielkość wentylatorów.

Oferowane na rynku wentylatory są świetnym rozwiązaniem dla wielu gałęzi przemysłu. Dzięki temu, że potrafią oddziaływać na suszony materiał z obu stron (praca rewersyjna), jest on bardzo dokładnie przewiany i dzięki temu równomiernie wysuszony.

Równomierność suszenia zawsze przedkłada się na wysoką jakość finalnych produktów, które to zyskują po wysuszenie pożądane parametry wilgotnościowe. Każdy odpowiednio dobrany do okoliczności wentylator do suszarni pozwala na szybkie i efektywne suszenie poszczególnych produktów i tym samym przyśpiesza proces produkcji z zachowaniem jakości produktu.

Wentylator suszarniczy to sprzęt o uniwersalnym zastosowaniu. Zapewnia on prawidłową cyrkulację powietrza w każdego typu suszarni. Jest to taki sprzęt, w który warto zainwestować dla osiągnięcia wysokiej finalnej jakości suszonego produktu.

Dodaj komentarz