Czy suszarnie aluminiowe są bezpieczne?

Suszarnie aluminiowe do drewna, palet czy innych materiałów stały się nieodłącznym elementem w wielu zakładach przemysłowych. Są one wykorzystywane do suszenia drewna, palet, desek, drewna kominkowego oraz wielu innych materiałów, co pozwala na szybsze i bardziej efektywne przetwarzanie jakościowego surowca. Jednakże, czy takie urządzenia są bezpieczne dla otoczenia?

Suszarnie aluminiowe – jak działają?

Suszarnia aluminiowa to specjalne urządzenie, które służy do szybkiego suszenia drewna z dużym naciskiem na jakość. Składają się z aluminiowej konstrukcji szkieletowej, obudowanej specjalnymi kasetami aluminiowymi wypełnionymi niepalną wełną mineralną, w środku takiej komory umieszcza się suszony surowiec np. drewno. W suszarni zainstalowane są specjalne elementy grzewcze (nagrzewnice bimetaliczne), które wytwarzają odpowiednią ilość ciepła, następnie ciepło rozprowadzane jest równomiernie poprzez system wentylatorów suszarniczych na materiał znajdujący się w środku obiektu. Przy użyciu suszarni aluminiowej taki surowiec jak drewno, może zostać w odpowiednio krótkim czasie wysuszony do wymaganego poziomu wilgotności, pozwalającego na dalsze wykorzystanie go do produkcji lub magazynowania.

Suszarnia aluminiowa – czy to bezpieczne?

Suszarnie aluminiowe w 95% procentach wykonane są z aluminium i materiałów nierdzewnych, są odporne na korozję, warunki atmosferyczne i środowisko panujące wewnątrz komory podczas procesu suszenia, co przekłada się na ich długoletnią trwałość i żywotność.

Suszarnie są bezpieczne dla środowiska, do ogrzewania potrzebna jest gorąca woda, która płynie w rurach grzejnych nagrzewnic, natomiast na zewnątrz wydalana jest tylko para wodna. Zastosowane specjalne wentylatory aluminiowe suszarnicze są ciche i nie emitują dużego hałasu na zewnątrz obiektu. Wentylatory zasilane są prądem.

Suszarnie aluminiowe są również bezpieczne pod względem pożarowym, ściany (kasety aluminiowe) wypełnione są niepalnymi płytami półtwardymi z wełny mineralnej. Natomiast wewnątrz komory, dzięki zastosowanym urządzeniom, występuje minimalne ryzyko wystąpienia zapłonu.

Dla bezpieczeństwa obsługi wszystkie obiekty są odpowiednio oznakowane znakami ostrzegawczymi oraz posiadają drzwi inspekcyjo-ewakuacyjne.

Dlaczego warto korzystać z suszarni aluminiowych?

Suszarnie aluminiowe z oferty Ventech dają wiele korzyści swojemu użytkownikowi. W połączeniu z efektywnością suszenia, solidną konstrukcją, bezpieczeństwem i nowoczesnymi rozwiązaniami, jakie zapewniają, stanowią bardzo dobre narzędzie do suszenia, drewna, palet, ziół, płytek gipsowych i wielu innych materiałów.

Poniżej przedstawimy kilka zalet, wykorzystywania suszarni aluminiowych.

  • Skuteczność suszenia.
  • Szybkość suszenia.
  • Oszczędność energii.
  • Bezpieczeństwo.
  • Ekologia.
  • Wielofunkcyjność.
  • Łatwość obsługi.
  • Żywotność.

Rozwijając powyższe korzyści z użytkowania suszarni aluminiowych, warto je w pewnym stopniu rozwinąć. Omawiane urządzenia suszą materiały w sposób równomierny, dzięki zastosowaniu wysokiej jakości systemów wentylacyjnych i grzewczych przez suszony materiał przechodzi równomierny strumień powietrza z odpowiednią prędkością i temperaturą. Zastosowana rewersja wentylatorów umożliwia nawiew w obu kierunkach z taką samą wydajnością. Ten sam aspekt przekłada się na dokładność i szybkość procesu suszenia.

Odnośnie obsługi suszarni, interwencja człowieka w tym przypadku jest całkowicie minimalna, ogranicza się do wyboru programu suszenia, wskazanie danych suszonego materiału, wprowadzenia pożądanych końcowych wartości, które chcemy osiągną, oraz uruchomienie procesu suszenia. Dalej przebieg procesu przebiega automatycznie, można go również monitorować bezpośrednio ze sterownika lub przez Internet za pomocą aplikacji w komputerze lub smartfonie.

Dodaj komentarz